Predaj nehnuteľnosti s hypotékou? Nie je to nemožné

Predaj nehnuteľnosti s hypotékou? Nie je to nemožné

Väčšina z nás má na svoju nehnuteľnosť, v ktorej býva, hypotéku. Ak ste si kúpili byt, no plánujete ho predať a presťahovať sa napríklad do väčšieho bytu, či rodinného domu, je to možné, no nie je to úplne jednoduchá záležitosť. Hypotéku s výhodnejším úrokom z minulosti totiž preniesť na novú nehnuteľnosť nie je až také ľahké.

Najjednoduchším riešením je predaj nehnuteľnosti s možnosťou predčasného splatenia úveru a následne nová hypotéke na novú nehnuteľnosť. Zväčša je trhová hodnota nehnuteľnosti vyššia ako zostatok úveru, to znamená, že môžete počítať aj s určitým ziskom. Treba však myslieť na to, že v niektorých prípadoch môžete platiť poplatky za predčasné splatenie úveru a rovnako aj na možnú byrokratickú záťaž či poplatky s ňou spojené.

Ak ste si však brali hypotéku s úrokom okolo jedného percenta, dnes sa s takýmto lacným úrokom môžete rozlúčiť. Ak ste medzičasom napríklad začali podnikať, podmienky na získanie hypotéky môžu byť oveľa zložitejšie, nakoľko príjem sa posudzuje prísnejšie, nemusíte získať sumu, o ktorú žiadate, a viac môžete zaplatiť aj na úrokoch. Rovnako, ak si beriete úver vo vyššom veku, je pravdepodobnosť, že budete platiť vyššiu mesačnú splátku, nakoľko dĺžku splácania vám už nemusia dať na 30 alebo 40 rokov.

Ďalšia možnosť je prenos hypotéky, čo znamená, že sa záložné právo presunie z pôvodnej nehnuteľnosti na novú. Toto však musí odsúhlasiť banka a zároveň majiteľ vašej budúcej nehnuteľnosti, nakoľko banka musí vykonať záložné právo pred tým, ako za nehnuteľnosť zaplatíte, aby bola hypotéka stále krytá nehnuteľnosťou. Nová nehnuteľnosť musí mať dostatočnú hodnotu a spĺňať podmienky banky, pričom výhodou je, že vám zostane pôvodný úver aj s pôvodnou úrokovou sadzbou.

Riešením je aj prenájom súčasnej nehnuteľnosti a kúpa novej, pričom hypotéku na súčasnú nehnuteľnosť spláca práve nájomník. V tomto prípade, ak však nemáte dostatočný príjem, nie je istota, že vám banka schváli aj druhú hypotéku, nakoľko do úvahy berie všetky úvery, ktoré už máte.

Okrem prenosu hypotéky je možnosť aj predaja nehnuteľnosti už s existujúcou hypotékou. V tomto prípade si úver prevezme nový majiteľ, pričom banka musí posúdiť jeho bonitu a udeliť súhlas. Následne vám nový majiteľ vyplatí rozdiel medzi kúpnou cenou nehnuteľnosti a zostatkom hypotéky.

Ak sa neviete rozhodnúť, ktorú z možností by ste mali pri predaji nehnuteľnosti, ktorá je zaťažená hypotékou zvoliť, poraďte sa s vašim finančným poradcom, ktorý vám povie bližšie výhody či nevýhody riešení priamo s ohľadom na vašu situáciu.

Jakub Jaroš
Autor: Jakub Jaroš

Práci finančníka sa venujem od roku 2015. Už v predchádzajúcej profesií, kde som pracoval ako obchodný zástupca som mal veľmi rád komunikáciu s ľudmi.

Pri komunikácií je dôležité správne a zrozumiteľne komunikovať to, čo chcem povedať, ale taktiež pozorne a aktívne počúvať. Práve počúvanie, vypočutie si klienta a jeho potrieb je jedna z kľúčových hodnôt, ktoré vyznávam pri práci. 

Tento web Vám pomôže sa o čosi lepšie vyznať v zložitom svete finančných produktov a taktiež Vás informovať o zmenách, novinkách a príležitostiach na finačných trhoch. 

V Národnej banke Slovenska som evidovaný pod registračným číslom 206195, vo všetkých šiestich sektoroch. S tímom spolupracovníkov zastrešujeme u klientov komplexné finančné služby a servis. Nešpecializujeme sa čisto len na retailových klientov, ale taktiež vieme pomôcť aj korporátnym klientom, firmám alebo začínajúcim podnikateľom.

Pokiaľ Vás čokoľvek ďalšie zaujíma, kľudne ma kontaktujte. Rád sa s Vami stretnem na osobnom alebo online stretnutí.

Používame cookies na optimalizáciu našich webových stránok a našich služieb. Ďalšie informácie o cookies nájdete tu.

Nastavenie